Relacje

Subskrybuj
Konkurs Wielkanocny zajączek - wyniki

Konkurs Wielkanocny zajączek - wyniki

W okresie wielkanocnym można je znaleźć wszędzie – w dekoracjach świątecznych, kartkach z życzeniami, wystawach, reklamach. O kim mowa? Oczywiście o zajączkach wielkanocnych, które na dobre wrosły już u nas w tradycję świąt Wielkiej Nocy. O ile jednak wielkanocna symbolika baranka i kurczęcia raczej nie przysparza większych problemów, to wiele osób zadaje sobie pytanie – skąd tak naprawdę wziął się tam zajączek?
Skojarzenie zająca z Wielkanocą sięga kilka wieków wstecz, kiedy to pojawiły się obrazki przedstawiające te zwierzątko w sąsiedztwie jajek wielkanocnych. Nie wiadomo jednak do końca, gdzie jest źródło tej symboliki. Na ten temat krążą różne teorie, spośród których najbardziej popularne są dwie. Pierwsza – że jest to nawiązanie do tradycji składania podatków w naturze. Druga – że pojawienie się tego zwierzęcia niejako zwiastuje wiosnę, a przecież Wielkanoc to jest święto ściśle związane z tą porą roku.
W Polsce pewien związek z tradycją zajączka wielkanocnego ma też zwyczaj zwany „zajączek”, popularny w Wielkopolsce i na Śląsku. Nie jest to nasz rodzimy zwyczaj, ale przyszedł do nas z Niemiec. Polega na tym, że po śniadaniu wielkanocnym domownicy udają się na poszukiwanie ukrytych prezentów.

I ten miły, puchaty symbol świąt stał się powodem do zorganizowania konkursu pod hasłem „Wielkanocny zajączek”. Prac na konkurs spłynęło bardzo wiele i wszystkie są cudowne, kreatywne, pomysłowe i niezwykle urocze, ale oczywiście, jak na konkurs przystało, musieliśmy wybrać te najlepsze.

A oto wyniki konkursu:
I miejsce – Bartosz Rybka gr.9
II miejsce – Hania i Basia Malina – gr.9
III miejsce – Leon Maderak gr.7 i Jakub Cienkosz gr.10
Wyróżnione zostały prace: Zuzanny Migdał gr.4, Antoniny Donhefner gr.8, Mileny Donhefner gr.10, Amelii Zielińskiej gr.6, Laury Piechowicz gr.7, Julii Urbańczyk gr.9, Natalii Piechowicz gr.2, Rafała Szczepańczyka gr.11 oraz Zofii Dybich gr.11
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

organizator konkursu – Małgorzata Sroka
Komentarze
Avatar
Aby dodawać komentarze musisz się zalogować lub zarejestrować
pozostało:
Brak komentarzy.